Powstanie Warszawskie

Posted | 4 komentarze

Jak zmienić Apel Poległych w Apel Pamięci

Zbliża się rocznica Powstania Warszawskiego, minister Maciarewicz zmienił jednak Apel Poległych na Apel Pamięci.

powstanie-warszawskie

W poniedziałek Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, spotkał się z przedstawicielami środowisk powstańców warszawskich i kombatantów. Wynikiem trwających ponad dwie godziny rozmów była decyzja, że dotychczasowy apel poległych, odczytywany od ponad 70 lat podczas obchodów rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, ma zostać zamieniony na apel pamięci i dopisane zostaną do niego nazwiska pięciu osób, które zginęły w katastrofie smoleńskiej, a które miały jakieś związki z powstaniem warszawskim lub jego upamiętnianiem.

W treści apelu znaleźli się więc: Ryszard Kaczorowski, prezydent RP na Uchodźstwie, Czesław Cywiński, prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy AK, Lech Kaczyński, prezydent RP oraz dwaj żołnierze powstania – gen. Stanisław Komornicki, ps. „Nałęcz” i płk. Zbigniew Dębski, ps. „Prawdzic”.

Powstańcy, pytani o opinie tuż po spotkaniu, wyszli z niego z mieszanymi uczuciami.

– To takie sprytne wyjście, żeby był wilk syty i owca cała. W tego rodzaju sprawie obie strony muszą iść na pewne ustępstwa – komentował jeden z kombatantów. – Generalnie uważam, że to nie jest najlepszy pomysł, bo w ten sposób można wciąż rozszerzać ten apel. Może to wszystko przebiegałoby inaczej, gdyby było to uzgadniane tak, jak w poprzednich latach. Bo apel zmieniał się na przestrzeni ostatnich 10 lat. Jednak w tym roku to, co się działo wokół tego apelu, nie było normalne.

– powiedział Zbigniew Galperyn, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich.

4 komentarze

  1. Popieram!

  2. Oprocz poparcia potrzebne jest działanie ku temu

  3. Właśnie @Podirytowany , dobrze gadasz!

  4. Moja babcia w tym uczestniczyła POLSKA WALCZACA!