Ile czasu spędzamy poza domem

Posted | 5 komentarzy

Dwie godziny i 49 minut – tyle średnio mieszkańcy Warszawy i okolicznych gmin spędzają dziennie w podróży i na przemieszczaniu się.

warszawa

Zwyczaje komunikacyjne dziesięciu aglomeracji w Polsce sprawdził Instytut Badania Outdooru. Wśród nich znalazła się również aglomeracja warszawska. Zbadano więc codzienne przemieszczanie się mieszkańców 18 stołecznych dzielnic i 48 okolicznych gmin, w tym m.in. Otwocka, Mińska Mazowieckiego, Legionowa czy Piaseczna. Przy czym populacja aglomeracji warszawskiej ogółem wynosi 2 805 860 osób, z czego 61,6 proc. to mieszkańcy stolicy, a ponad 38 proc. stanowią mieszkańcy okolicznych gmin.

Wyniki badań mogą zaskakiwać. Okazuje się bowiem, że, wbrew powszechnemu przekonaniu i kierowcom narzekającym na korki na ulicach, mieszkańcy stolicy i okolic wcale nie poświęcają na drogę do pracy, szkoły czy na zakupy więcej czasu niż mieszkańcy innych badanych regionów Polski. Według wyników, w samochodzie, komunikacji miejskiej, na rowerze oraz podczas przemieszczania się piechotą, mieszkańcy aglomeracji warszawskiej spędzają dziennie w podróży średnio dwie godziny i 49 minut. Tymczasem średnia wynosi trzy godziny i jedną minutę.

Aglomeracja warszawska uplasowała się pod tym względem dopiero na ósmym miejscu. Za nią znalazły się jeszcze aglomeracja poznańska i śląska. Które regiony są w czołówce? Na trzecim miejscu uplasowała się aglomeracja łódzka – jej mieszkańcy spędzają w podróży trzy godziny i 19 minut, drugie jest Trójmiasto – trzy godziny i 28 minut. Natomiast na pierwszym miejscu znalazł się dość niespodziewanie Lublin i okolice. Mieszkańcy tej części Polski spędzają w podroży dziennie średnio trzy godziny i 47 minut.

Tymczasem Warszawa i okoliczne gminy mają na swoim koncie inny rekord. Ich mieszkańcy pokonują dziennie ponad 30 kilometrów – najwięcej spośród ludności wszystkich przebadanych aglomeracji. Warto przy tym podkreślić, że z czasu poświęconego na przemieszczanie się, niemal 66 proc, czyli godzina i 51 minut, spędzane jest w odległości większej niż 500 metrów od domu. Pozostały czas zajmuje poruszanie się wokół domu, np. na zakupach, spacerach z psem, bez określonego celu „podróży”.

– Mieszkając w Warszawie często mamy wrażenie, że codziennie przemieszczamy się na ogromne dystanse i oddalamy się od domu na dziesiątki kilometrów. Prawdą jest, że średnio pokonujemy każdego dnia ponad 30 kilometrów, ale co zaskakujące, od domu oddalamy się tylko na nieco ponad osiem kilometrów – podkreśla w przesłanym komunikacie Bartosz Barański, ekspert Instytutu Badań Outdooru.

5 komentarzy

  1. Dokładnie.
    Warszawa to tętniace życiem miasto , swoją specyfiką zmusza mieszkańca do dostosowania się do rytmu.

  2. Zależy w jakim wieku…

  3. W każdym wieku!

  4. Stolica to stolica nie jakaś tam wieś

  5. tu sie liczy czas i pieniądze